top of page

Micro:bit kartının nasıl kullanılacağını keşfediniz: 5 kolay adımda micro:bit! 

Mac, PC, Chromebook gibi masaüstü ve Raspberry Pi dahil Linux platformlar ile hem de mobil uygulamalar kullanarak micro:bit programlayabilirsiniz.

Şunun için hızlı başlangıç ​​kılavuzunu göster:

Windows
macOS
Linux
Mobil / Tablet

1. Adım : Windows PC  bağlayınız

Mikro USB kablosunu kullanarak micro: bit kartınızı bilgisayarınıza bağlayınız. Bilgisayarınızda 'MICROBIT' adlı bir sürücü olarak görülecektir. Normal bir USB disk olmadığına dikkat ediniz!

2. Adım : Windows PC ile proglamlayınız

Micro: bit kartınızı kod blokları kullanan MakeCode Editor ile  veya metinsel bir dil olan Python ile programlayabilirsiniz.

MakeCode Editor

MakeCode Editor sürükle ve bırak bloklarını kullanır ve kodlar Blocks veya JavaScript dilinde yazılabilir. Micro:bit kartınızda, yanıp sönen bir kalbin göründüğü aşağıdaki örneği kodlamayı deneyiniz.

3. Adım : Kod dosyasını bilgisayara indirmek 

Editör üzerindeki Download-indir butonuna tıklayınız. Programınızın, micro:bit kartının okuyup anlayabileceği 'hex' uzantılı dosya biçimi oluşur. Bu dosyayı Downloads-karşıdan yüklemeler klasörüne indiriniz.  Normal bir dosyayı USB sürücüsüne gönderir gibi micro:bit sürücüsüne kopyalayınız.

Yada indirilen hex dosyasına fare ile sağ tıklayıp "Gönder-> microbit" seçeneğini kullanabilirsiniz. 

windows-sendto.gif

4. Adım : Oynatın

Micro: bit kısa bir süre bekler ve kodunuz yüklenirken micro:

bit arka tarafındaki sarı LED yanıp söner. İşlem tamamlandığında kod otomatik olarak çalışacaktır.

Hangi harika şeyleri üreteceksiniz? Mikro: bit'iniz butonlara, ışığa, harekete ve sıcaklığa tepki verebilir. 'Radyo' özelliğini kullanarak kablosuz olarak diğer micro:bit kartlara  mesaj gönderebilir.

5. Adım : Uzmanlaşın

 

Bu sayfa, micro: bit ile nasıl kodlamaya başlayacağınızı gösterir,  micro: bit birçok farklı platformda birçok farklı dilde programlanabilir. Farklı dilleri görmek için Let's Code sayfasına gidiniz veya denemek isteyebileceğiniz fikir, proje ve çalışmalar için fikirler sayfasına bakınız.

 Micro:bit kodlama: Bir telefondan veya tabletten kodlayabilirsiniz

Mobil bir cihaz mı kullanıyorsunuz? Bluetooth kullanarak mikro: bit kartınızı bir telefondan veya tabletten kodlayabilirsiniz. Daha fazla bilgi edinmek ve başlamak için buraya dokununuz !

Bilenin Notu: Robotik kodlama eğitimine başlama, geliştirme yada mükemmelleştirme adına iyi bir yoldasınız. Micro:bit ile neler yapabileceğinizi görecek ve kendinizi keşfedeceksiniz. 

Robotik kodlama adına size ısrarla micro:bit öneriyoruz. Hem pratik ve ucuz, hem geliştirilebilir hem de birçok farklı özelliğe sahip. Başlamak için acele etmelisiniz.

bottom of page